Kým neprijmeš minulosť, nemáš budúcnosť...

Tajomné megality – Megastavby doby kamennej
Gigantické skalné megality sa po celé tisícročia nemo prizerali rituálom veľkých ľudských spoločenstiev. A hoci vznikali na sklonku praveku, mnohé sa zachovali dodnes. Ľudia v dobe bronzovej síce už zabudli na ich účel, napriek tomu k nim prechovávali posvätnú úctu.
Typy megalitov
Dolmen - Niekoľko vztýčených kameňov s vodorovným prekladom z veľkých nepravidelných blokov kameňa, ktoré uzatvárajú komoru.
Demidolmen – Tvoria ho dva kamene, jeden koniec dlhšieho leží na zemi, druhý koniec na vedľajšom kameni.
Skriňový hrob – Komora vytvorená podobne ako dolmen, ale zapustená do zeme.
Chodbový hrob – Komora vytvorená podobnou konštrukciou ako dolmen, alebo zapustená do zeme a napojená na dlhú chodbu.
Transeptová komora – Skladá sa z osovej chodby so zložitým pôdorysom a priečnymi komorami.
Komorový komplex – Niekoľko dolmenov z mohutných monolitov, napríklad veľké chrámy na Malte či v Mykénach.
Trility – Dva kamenné piliere spojené kamenným prekladom.
Henge – Kruhovité zoskupenie trilitov, často obklopené zemným valom – niekedy sa považuje za podtyp rondelu, čo je označenie pre akékoľvek (aj nekamenné) veľké stavby s kruhovitým pôdorysom.
Kromlech – Kruhovité zoskupenie menhirov (niekedy považované za podtyp rondelu).
Kamenné rady – Línie zoradených menhirov.
Menhiry – Samostatne vztýčený neotesaný, alebo iba hrubo otesaný kameň.
Vizíry – Opracované (ale aj neopracované) kamene, používané na určovanie polohy nebeských telies. Niekedy sú umiestnené v kontexte ďalších megalitov.
Obrázok1.gif
turecko.jpg
Nejstarší chrám na světě Göbekli Tepe v Turecku staví historiky před nepříjemnou skutečnost. Podle radiouhlíkové metody datování byl postaven v době, kdy ještě lidé neznali zemědělství a používali jen primitivní nástroje z pazourků a kostí. Přesto vybudovali komplex, který je větší a mnohem starší než Stonehenge v Anglii! Jak je to možné?
Obrázok1.gif
megality.jpeg
megality.jpg
Obrázok1.gif
Nedokončený obelisk
obelisk.jpg
Tento archeologický skvost bol nájdený len nedávno v Egypte, konkrétne v lokalite Aswan. Z histórie vieme, že doterajšie nálezy a stavby starých Egypťanov boli premakané matematickými výpočtami a spoločnosť dodnes úplne presne nechápe spôsoby ich architektúry a staviteľstva. Tento obelisk dala postaviť Hatšepsut a bol by to pravdepodobne najväčší obelisk na svete, keby ho stihli dokončiť.
Obrázok1.gif
Jeden z mnohých neoficiálnych divov sveta nájdete v Írsku, v hrabstve Meath, necelých 50 kilometrov severne od Dublinu. Newgrange je považovaný za jednu z najkrajších stavieb v Európe. Je to miesto asi o 1000 rokov staršie ako Stonehenge. Staršie ako pyramídy v Gíze.
Dlhé stáročia nepripisovali miestni ľudia veľký význam pahorku, ktorý obklopovalo niekoľko obrovských balvanov...
Až v roku 1699 dal z neho miestny gróf ťažiť kamene na stavbu ciest a pritom netušil, že kopáči narušia pokoj mŕtvych, ktorí tu odpočívali vyše 4500 rokov! Robotníci objavili akúsi chodbu, ktorá smerovala do stredu kamenistého kopčeka, no domnievali sa, že ide o jaskyňu. Z oblasti sa naďalej čerpali kamene a až v prvej polovici 18. storočia sa o "jaskyňu" začali serióznejšie zaujímať bádatelia z Írska i Anglicka. Tí ihneď rozpoznali, že tu majú dočinenia s niečím, čo nevytvorila matka príroda, ale človek pred stovkami rokov.
Obrázok1.gif
balvany.jpg
Asi nejsenzačnějším objevem nedávné doby jsou obří kamenné zdi nalezené na hoře Šoria v jižní Sibiři. Vypadají, jako by je tu někdo kdysi dávno postavil, ale člověk našeho typu to asi nebyl. Že by nějací Kyklopové?
Obrázok1.gif
kamen.jpg
Ještě donedávna se tento tajemný kámen ukrýval pod vrstvami zeminy a nikdo o něm nevěděl. Teď trčí ze země a fascinuje svou velikostí i precizním opracováním. Podle posledních měření je téměř 20 metrů dlouhý, 6 metrů vysoký a tlustý pět a půl metrů!
Obrázok1.gif
gula.jpg
Jedním z nepochopitelných úkazů na světě je gigantický kámen nazývaný Krišnova máslová koule, který se nachází ve starobylém indickém městě Mamallapuramu. Je téměř kulatý, na šířku měří pět metrů a váží přes 250 tun. To, co však tento kámen dělá pozoruhodným, nejsou ani tak jeho rozměry, jako spíše pozice.
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one