Kým neprijmeš minulosť, nemáš budúcnosť...

Stonehenge na Menorke
Podivné "téčka"
Na ostrove nájdete desiatky umelo vysekaných obytných jaskýň, podivné kužeľovité veže (talayots) aj pohrebné komory (novetas). Najviac návštevníkov však priťahujú impozantný Taule - obrovské kamenné stoly, svojím vzhľadom nie nepodobné práve anglickému Stonehenge.

Stredomorský ostrov Menorca tvorí s Mallorcou, Ibizou. tzv Baleárske súostrovie. Tu sú k videniu prehistorické stavby, ktoré nikde inde na svete nenájdete. Menorke sa prezýva múzeum pod holým nebom a pozerať sa je tu skutočne na čo.

Archeologické nálezy dokladajú osídlenie Menorky už v roku 3000 pred naším letopočtom
koko.jpg
Precízne opracované bloky kameňa pripomínajúci písmeno "T" sú vysoké až 4 metre a váži aj 25 ton. Na Menorke ich nájdete na tridsať, z toho osem perfektne zachovaných.

Taule staré asi 2500 rokov tvorili vo svojej dobe centra menorských svätyňou. Často boli obohnané (a niekedy ešte stále sú) ďalšími kamennými blokmi, ktoré oddeľovali jednotlivé priestory obradných miest.

Je dokázané, že v okolí Taul prebiehali rôzne náboženské rituály, často spojené s obetovaním zvierat. Udržiavali sa tu tiež tzv večné ohňa. Na čo ale slúžili samotnej Taule, vedci zatiaľ netušia. S najväčšou pravdepodobnosťou mala kamenná "téčka" nejaký astrálne význam. Všetky bez výnimky sú totiž natočené rovnakým smerom. Vždy k jasným hviezdam na oblohe.

Nie je však vylúčené, že slúžili aj ako oltára. Prečo dali dávni Menorčané svojim taulám tak prapodivný tvar tiež nie je jasné. Kamene do seba nie sú nijako zakliesnené ani pripevnené. Drží na sebe len vďaka neuveriteľne presnému vyváženie. Napriek tomu mnohé Taule prečkali aj nejedno zemetrasenie.


Človek nad umom pravekých staviteľov musí zložiť klobúk..................
taula Trepucó
FOTO: Petr Žabka
Flag Counter
Zdroj:okrem vlastných materiálov všetko ostatné zo svojej mailovej schránky.ak sa materiál dotkol niečich ochranných práv- napíšte mi a ihneď zjednám nápravu.ďakujem!!!
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one